دی دی ایرلاین

تیک بان خرید اینترنتی بلیط هواپیما را ارزان و راحت می کند. بهترین قیمت بلیط هواپیما و چارتر را ارائه می دهد.

یکی از موضوعاتی که در ماه‌های اخیر به دغدغه بسیاری از مردم جامعه‌مان تبدیل شده، افزایش قیمت دلار است. اگرچه نوسانات قیمت دلار، طی سال‌های اخیر موضوع جدیدی نیست، اما ظرف چند ماه گذشته شاهد تأثیرگذاری بیشتر رشد دلار بر زندگی عامه مردم بوده‌ایم.

در این میان، سفر  با خرید بلیط خارجی یکی از اصلی‌ترین زمینه‌هایی است که با افزایش ارزش دلار، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اینکه این تأثیر به چه میزان است و چه راه‌حل‌هایی می‌توان برایش پیدا کرد شاید تا حدی بتواند به حل برخی از مسائل این حوزه پاسخ دهد. اما بهتر است در ابتدا کمی به این موضوع بپردازیم که اصلاً چرا دلار گران می‌شود.


چرا دلار گران می‌شود؟

اگر بخواهیم از دیدگاه اقتصاد کلان افزایش قیمت دلار و در کل ارز را مورد بررسی قرار دهیم، شاید بتوان دلایل متعدد و متفاوتی را برای آن یافت. اما آنچه ما به دنبال آن هستیم، دریافتی خودمانی و ساده از این موضوع است.

نخست اینکه، از آنجایی که اقتصاد امریکا را می‌توان بزرگترین اقتصاد جهان دانست از یک سو، و اینکه این کشور به عنوان ابرقدرت نقش بسیار مهم و پررنگی در رویدادهای جهان دارد از سوی دیگر، باعث می‌شود که افزایش ارزش دلار به افزایش ارزش سایر ارزها نیز منتهی شود؛ در واقع بالا رفتن ارزش دلار به معنای بالا رفتن ارزش تمام ارزهاست. پس تفاوتی نمی‌کند که شما برای سفرتان با بلیط خارجی  به دلار، یورو، پوند یا… نیاز داشته باشید. در هر صورت باید پول بیشتری برای خرید ارز موردنظرتان بپردازید.


دلار و سفر


افزایش ارزش دلار از دو جهت منجر به گران شدنش در مقابل سایر ارزها می‌شود:

زمانی که به دلایل مختلف مثلاً رشد اقتصادی آمریکا (که خود را در فاکتورهایی نظیر کاهش بیکاری، افزایش تولید ناخالص داخلی و… نشان می‌دهد) افزایش می‌یابد، شاهد افزایش ارزش پول این کشور هستیم. البته عکس این موضوع نیز صحت دارد و عوامل غیراقتصادی نیز در این موضوع سهیم هستند. مثلاً زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا انتخاب شد، در همان ابتدا به دلیل مواضع جنگ‌طلبانه‌اش، بازارها دچار شوک کوتاه‌‌مدتی شدند و ارزش دلار در زمانی نه چندان طولانی، افت اندکی را تجربه کرد. در کل هر عاملی که نشان‌دهنده ثبات، قدرت و شرایط بهتر سیاسی، اقتصادی و امنیتی در امریکا باشد، منجر به رشد ارزش دلار خواهد شد.

اما این تنها عامل افزایش ارزش دلار نیست. در واقع گاهی اوقات این پول ماست که در مقابل دلار ارزش خود را از دست می‌دهد. اگرچه طی سال‌های اخیر روند رشد تورم در کشور مهار شده است، اما به دلایلی از جمله کناره‌گیری امریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم‌ها برای ایران، ریال بخشی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. البته دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارند که باعث افزایش یا کاهش ارز هر یک از کشورها می‌شوند؛ دلایلی که به شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی آنها پیوند خورده‌اند.جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب